Oplotenie - 1.časť

peknezahradyV tomto článku sa budem venovať oploteniu od ulice, ktoré je vo vačšine prípadov odlišné od ostatnej časti.

Ako každý vie, uličné oplotenie musí spĺňať isté náležitosti, ktoré sa v dalších častiach oplotenia už nenachádzajú. Patrí k nim vstup pre peších, vstup (vjazd) pre auto, elektromer, plynomer a prípadne dalšie (nádoba na odpad). Pri finančne náročnejších stavbách už je štandardom aj videovrátnik, diaľkové ovládanie brány, osvetlenie vstupov a pod.    

Dalším faktorom ovplyvňujúcim odlišnosť tohto oplotenia od ostatného je aj vizuálna stránka. Keď si už dáme záležať na tom, ako vyzerá náš dom, iste ho budeme chcieť aj pekne prezentovať z pohľadu z ulice.

 

Je dôležité premyslieť si, čo všetko má vaše uličné oplotenie obsahovať. Netreba podceňovať jednu z posledných vecí pri stavbe domu, medzi ktoré oplotenie patrí. 

Predovšetkým je nutné, aby oplotenie spĺňalo všetky funkčné požiadavky (vstup, vjazd, merače, nádoba na odpad,...). V neposlednom rade by oplotenie malo dotvárať architektúru domu, nie ju potláčať, alebo v horšom prípade konkurovať jej.

 

Z funkčného hľadiska sa odporúčajú pevné materiály ako kameň, tehla, tvárnice. Tie nám dávajú väčšiu možnosť použiť oplotenie ako nosnú časť pre posuvnú bránu, bránku pre peších a pod. Z vizuálneho hľadiska je to vec individuálna...každý z nás sa cíti dobre v niečom inom. Niekomu vyhovuje viac súkromia, niekto chce mať prehľad o dianí na ulici.

 

Zo svojej praxe viem, že častým problémom uličného oplotenia býva spádovanie spevnených plôch. A pri tom práve to má podstatný vplyv na funkčnosť a trvácnosť oplotenia. Potrebné je premyslieť si, čo s vodou z pozemku. Je minimálne neetické zbaviť sa jej neregulovaným odvedením na miestnu komunikáciu. V opačnom prípade je pre každého nežiadúce, aby voda z miestnej komunikácie odtekala na váš pozemok. Preto je dôležité zamyslieť sa a správne navrhnúť spádovanie spevnených plôch práve v miestach perforácie oplotenia (vjazd, vstup).

 

Spomeniem aj fakt, že oplotenie, ktoré má základy, je potrebné ohlásiť na stavebnom úrade a doložiť projektovú dokumentáciu, na čo by vás mal upozorniť váš architekt/projektant.

 

Ak máte ďalšie otázky, prípadne potrebujete správne navrhnúť oplotenie, neváhajte nás kontaktovať. Radi pomôžeme a odpovieme.

 

Súvisiace články: Oplotenie - 2.časť