Rozmýšľate nad altánkom?

peknezahradySkúsme sa spoločne zamyslieť, čo od altánku očakávame, na čo by mal slúžiť a následne si povieme niečo o možnostiach realizácie. Povieme si sedem základných bodov, na ktoré by si mal každý, kto plánuje stavbu altánku odpovedať a až následne prejsť k realizácii. Malá rada na záver: nepodceňujte návrhovú fázu, je to stavba ako každá iná, správny návrh vám vie ušetriť starosti a často aj nemalé finančné prostriedky.

 

"Altánok je samostatná konštrukcia, zastrešená a rôzneho tvaru pôdorysu s jedným vstupným otvorom. Býva vybavený nábytkom a niekedy aj osvetlením. Podľa materiálu môže byť murovaný, drevený a kovový." (Wikipedia)

Primárna funkcia altánku je ochrana pred poveternostnými vplyvmi s priamym previazaním na exteriér, resp. priamo v exteriéry. Takto si vieme predĺžiť čas strávený v našej záhrade a "dať si kávičku" na čerstvom vzduchu aj v nepriaznivejšom počasí.

Na čo ale treba pamatať a myslieť už pri návrhu?

 

1. Správne miesto

Je jasné, že nikto by to asi nechcel mať v takej vzdialenosti od domu, že káva by vychladla kým dôjde do altánku. Ale nemenej dôležitý je aj samotný výhľad z altánku. Takže už vybrať to správne miesto je o zvážení všetkých aspektov a definovaní si hlavných potrieb užívateľov.

 

2. Dokonalá rovina

Asi sa zhodneme na tom, že minimálne stôl a sedenie potrebujeme a chceme mať v rovine, takže aj podklad by mal byť dokonalá rovina. To čo sa "voľným okom" može javiť ako rovina, može mať v skutočnosti prevýšenie aj niekoľko centimetrov. Je doležité si to premerať, aby Vás nezaskočil altánok s nutnosťou schodíkov alebo naopak nutnosť oporného múriku v mieste kde to najmenej chceme. Taktiež treba pamatať, že tento zásah nám ovplyvní stekanie daždovej vody.

 

3. Správna veľkosť

Príjemne sa cítime v priestore, ktorý je "taký akurát"...ani príliš veľký, ani stiesnený. Preto je dôležité premyslieť si na aký účel a pre koľko ľudí bude altánok poväčšine využívaný. Ak máte štvorčlennú rodinu a občas k Vám dôjde niekto na návštevu, je vhodný altánok aspoň pre 6-8 osôb.

 

4. Výhľad či intimita

Je potrebné si premyslieť, či chcete mať čo najvačší vizuálny kontakt s okolím, alebo naopak chcete mať pohľad na priestor altánku "zatienený" voči pohľadom susedov a chránený pred hnaným dažďom.

 

5. Základ je základ

Aj keď altánok považujeme za jednoduchšiu stavbu, je to predsa len stavba. A ako stavba sa aj správa. Takže odporúčame spôsob zakladania prebrať s odborníkom, ktorý navrhne pre Vás najlepšie riešenie. Vyhnete sa zbytočnému preplateniu materiálu a tiež nutnosti dodatočného prerábania v prípade nerovnomerného sadania...o extrémoch radšej ani nehovorme. Jedna rada - zakladajte ho minimálne do nezámrznej hĺbky, nie je to zbytočné.

 

6. Strecha nemusí byť plechová

V dnešnej dobe sa čoraz obľúbenejšou stáva zelené strecha. no nemusí byť pre Vás tá najvhodnejšia. Správny výber materiálu je veľmi dôležitý pre správne fungovanie. Tvar a materiál je do značnej miery ovplyvnený lokalitou a podmienkami, ale to neznamená, že nemáte na výber. Aj tu Vám radi poradíme ten najsprávnejší variant práve pre Vás.

 

7. Nezabudnite zhasnúť keď odchádzate

Je potrebné premyslieť, čo všetko by vo Vašom altánku nemalo chýbať. Ak chceme variť, zišla by sa voda, plyn alebo miesto na skladovanie paliva. Ak nepatríte k výhradným romantikom, bez elektriny sa nepohnete. Zariadenie nie je len o farbe nábytku, ale o všetkých "drobnostiach"...veď uz aj obyčajný viditeľný vodovodný kohútik vyžaduje priviesť aj odviesť vodu, vytvoriť priestor na pohodlnú obsluhu a pod. Pec zas potrebuje mať komín a ten potrebuje základ a dostatočnú výšku nad strechou aby sme neboli udení nakoniec my sami.

 

Je už len na Vás, ktorou cestou sa vyberiete. Či už pre stavebnicu z továrne, ktorá nezohľadnuje Vašu individualitu a lokalitu umiestnenia, ktorá nepatrí k najlacnejším. Alebo sa obrátite na odborníkov, ktorý Vás celou cestou navrhovania a plánovania prevedú, prípadne zrealizujú na mieru.

Ak sa rozhodnete pre altánok "ušitý na mieru pre Vás", kontaktujte nás, veľmi radi Vám ho pripravíme.

použitý zdroj: sme.sk