Schody v záhrade

peknezahradyČasto krát sa pri svojej práci stretávame s požiadavkou na vyriešenie terénnych úprav, predsa len, málo kde nájdeme dokonalú rovinu. K nim neodmysliteľne patria aj exteriérové schodiská. V tomto článku si popíšeme na čo pri takom schodisku pamätať, aký materiál použiť a aké pravidlá dodržať. Ak vám tam niečo chýba, napíšte nám, radi to pre vás doplníme.

 

 

Každý z nás už videl rôzne príklady materiálov aj spôsobov prevedenia. Preto si skúsme opísať na čo je pri niečom takom pamätať.

 

Exteriérové schodisko bude určite vystavené poveternostným podmienkam, mrazu aj horúčavám. A to ovplyvňuje tvar aj materiálové riešenie. Pri materiále vhodnom na exteriérové použitie máme určite menej možností výberu ako pri interiérovom použití, ale to neznamená, že si nemáme z čoho vybrať. Medzi najčastejšie používané materiály patria:

  • betón

Patrí medzi najodolnejšie materiály, ale nie každému vyhovuje pohľad na “chladný betón”. Betón však može mať rôzne povrchové úpravy, ktoré industriálny výzor “zjemnia” ako napr. pieskovanie, farbenie, prípadne vzorované debnenie. Pri betóne je tiež možnosť vyskladať ich zo širokej ponuky prefabrikátov, pokiaľ nepotrebujete/nechcete schody “šité na mieru”

  • kameň

Kameň ako prírodný materiál vie pôsobiť v exteriéri veľmi prirodzene a pôsobivo. Treba sa však poradiť s kamenárom, ktorý kameň sa hodí na toto použitie. Mal by byť nie príliš pórovitý, dostatočne odolný na oter a pevný. Je tiež dobré vyskúšať si jeho “šmykľavosť” v mokrom prostredí. Kamenné schodisko vie byť z kamenných blokov, kde stupeň je z jedného kusu kameňa, alebo sa dá použiť kamenný obklad.

  • drevo

Drevo potrebujeme poriadne naimpregnovať, ale potom je tiež vhodným materiálom na exteriérové použitie. Na výber mame schodisko palisádové, kde sa guľatina zapustí do zeme a tým sa vytvoria stupne, alebo drevené železničné pražce, pri ktorých si ale treba dať pozor na kontamináciu okolitej zeminy ak sú to pražce použité.

  • oceľ

Oceľové schodisko vyžaduje náter a každoročnú údržbu, ale ak sa použije ako rošt, pôsobí efektne v kombinácii so zeleňou a v zimných mesiacoch nepotrebuje dennú údržbu, kedže sneh cez rošt prepadne.

 

Netreba zabúdať ani na bezpečnosť používania schodiska, najmä v zimných mesiacoch (sneh, ľad). Preto odporúčame osloviť projekčnú firmu, ktorá Vám naprojektuje schodisko tak, aby splnilo Vaše očakávania a bolo bezpečné a použiteľné po celý rok. 

Ak sa predsa len rozhodnete riešiť to svojpomocne, nezabúdajte na správny návrh exteriérového schodiska. Normou stanovené podmienky, ktoré je dobré dodržať:

  • 2x výška stupňa + šírka stupňa = 630mm

  • do 5 stupňov zábradlie nepotrebujete, od 5 do 10 stupňov zábradlie aspoň na jednej strane a nad 10 stupňov na oboch stranách

  • šírka schodiska by mala byť aspoň 900mm