Vlastné avokádo...ako na to

peknezahradyDoba, keď sme mandarínky a banány videli na vlastné oči raz do roka, aj to za nemalých obetí, je už preč a nie je problém zohnať aj také niečo ako avokádo. Napadlo vás vypestovať si svoje vlastné? Ak máte trpezlivosť a nejakú tu skúsenosť so sadením "fazuliek" zo základnej školy, nemal by to byť pre vás problém.

Poradíme vám ako na to.

 

peknezahradyNabudúce, keď budete jesť avokádo, použite jadro na vypestovanie vlastného stromu. Je to zábavné a nie je to také zložité. Ak sa vám to podarí, napíšte nám a podeľte sa o svoj úspech. Budeme radi.

peknezahrady1. Opatrne oddeľte dužinu od jadra tak, aby ste ho nepoškodili. Jadro sa nachádza v strede plodu. Dužinu použite podľa vlastného uváženia.
peknezahrady2. Jemne opláchnite jadro pod tečúcou vodou. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili jemný obal hnedej farby, ktorý chráni jadro.
3. Držte jadro "špicom" hore a do stredu opatrne napichajte 4 špáradlá rovnomerne (poľa obrázku). Špáradlá zapichnite cca 5mm do jadra, menej by nemuselo stačiť a viac by mohlo jadro poškodiť.
4. Do tenkej nádoby (najlepšie sklenenej) nalejte čerstvú vodu až povrch. Nádoba by mala byť dostatočne široká na pohodlné umiestnenie jadra, ale nie príliš široká pre bezpečné uloženie jadra.
peknezahrady5. Položte avokádové jadro na nádobu tak, aby bolo z časti ponorené vo vode. Pozor na správnu orientáciu, špic musí byť hore.
6. Umiestnite nádobu aj s jadrom na teplé, pokojné miesto ku oknu, prípadne na iné dostočne osvetlené miesto.
7. Vymieňajte vodu každých 1-2 dni. Čerstvá voda by mala zabrániť baktériám poškodiť jadro. Dbajte však na to, aby bolo jadro spodnou časťou stále ponorené vo vode.
8. Počkajte, pokiaľ nezačnú rásť korienky. Po 2-3 týždňoch sa hnedý obal jadra zošuverí. Potom by sa jadro na vrchu malo začať otvárať. Po 3-4 týždňoch by sa mal objaviť korienok.
9. Pokračujte s "vodným kúpeľom" ďalej. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili rastúci korienok, ktorý by mal naberať na sile. Postupne by sa na vrchu mal objaviť výhonok rastliny.
10. Ak sú korene dostatočne silné a výhonok rastliny dostatočne veľký, môžeme jadro presadiť do zeminy. Opatrne ho vyberte z nádoby na vodu a odstráňte špáradlá.
11. Použite 20-25 cm keramický kvetináč naplnený zeminou 2 cm pod vrchný okraj. Najlepšie je použiť zmes ornice a kokosového vlákna v pomere 50/50. Vykopte jamku dostatčne hlbokú na osadenie jadra a nepoškodenie jeho koreňov.
12. Opatrne vložte jadro do kvetináča tak, aby jeho vrchná polovica vyčnievala z pôdy. Podľa potreby jemne dosypte zmes zeminy po krajoch.
13. Polievajte jadro denne, prípadne podľa potreby tak, aby bola zemina dostatočne vlhká, ale nepremáčajte ju. Ak lístky zhnednú na končekoch, potrebuje rastlina viac zeminy. Ak zožltnú, vody je príliš veľa (vynechajte 1-2 zalievania).
14. Ak vydržíte vo svojej starostlivosti, o pár rokov vás rastlina odmení atraktívnym stromom, nenáročným na údržbu. A čo vy viete, možno sa vám aj podarí dopestovať si vlastné plody.

 

Originálne znenie článku v angličtine si viete pozrieť na tejto adrese.